Certifikačný proces
Ako prebieha proces certifikácie u nás?
Celý certifikačný proces manažérskych systémov má tieto základné fázy:
1.
Komunikácia so zákazníkom
V počiatočnej fáze overujeme potrebné doklady, resp. preskúmavame požiadavky v zmysle normy STN EN ISO/IEC 17021 – obdržanie žiadosti o certifikáciu, spracovanie a zaslanie konkrétnej ponuky, podpis zmluvy o certifikácii systému so zákazníkom, dohodnutie predcertifikačného resp. certifikačného auditu.
2.
Príprava auditu
Druhá fáza prebieha v intenciách zmluvne dohodnutých podmienok. Vedúci certifikačného orgánu ELBACERT® vymenuje vedúceho audítora a ostatných členov audítorského tímu a zašle zákazníkovi uvedené na schválenie.
3.
Spracovanie programu auditu
Vedúci audítor si vyžiada zaslanie dokumentácie manažérskeho systému zákazníka potrebnej k príprave na auditu a na základe známych informácií spracuje program auditu, ktorý zasiela zákazníkovi na schválenie.
4.
Výkon samotného auditu
Vykonanie príslušného auditu – úvodný certifikačný audit, dozorný audit, recertifikačný audit, mimoriadny audit, dodatočný audit.
5.
Ukončenie a hodnotenie auditu
Na základe výsledkov auditu vedúci ELBACERT® preverí závery vedúceho audítora uvedené v zázname zo záverečného stretnutia a následne spracovanej správe – protokole z auditu. Na základe uvedeného rozhodne o udelení, prípadne neudelení certifikátu (o ponechaní, pozastavení, odobratí certifikátu v prípade konania dozorného, mimoriadneho alebo dodatočného auditu).
Druhy auditov počas procesu certifikácie
Prehľad vykonávaných auditov:
Úvodný certifikačný audit
Cieľom úvodného dvojetapového certifikačného auditu je podrobné overenie zhody zavedeného systému manažérstva s požiadavkami príslušnej normy.
Prvá etapa úvodného certifikačného auditu je zameraná na auditovanie dokumentácie systému manažérstva zákazníka, preskúmanie podmienok lokality zákazníka, jeho chápania požiadaviek normy. Posudzuje sa, či sa plánujú a vykonávajú interné audity, preskúmanie manažmentom a či úroveň implementácie systému manažérstva vytvára predpoklady, že zákazník je pripravený na druhú etapu auditu. Na základe dokumentovaných zistení sa potvrdí/upraví program druhej etapy auditu. Prvá etapa môže/nemusí byť vykonávaná na mieste u zákazníka. V prípade, že sa koná na mieste je postup rovnaký ako uvádza vývojový diagram pre druhú etapu.
Druhá etapa úvodného certifikačného auditu má za účel zhodnotiť zavedenie systému manažérstva klienta vrátane jeho efektívnosti v celkovom rozsahu a v súlade s príslušnou normou na mieste u posudzovaného zákazníka.
Dozorný audit
V rámci dozorného auditu sa preverujú vybrané časti manažérskeho systému zákazníka, pričom dôraz sa kladie najmä na preskúmanie činností prijatých vzhľadom k nezhodám zisteným pri predchádzajúcom audite, vybavovanie sťažností, preskúmanie akýchkoľvek zmien, používanie značiek a/alebo akýchkoľvek odvolávok na certifikáciu, celkové hodnotenie efektívnosti manažérskeho systému a jeho udržiavanie (interné audity a preskúmanie manažmentom).
Dozorný audit sa vykonáva na mieste u klienta, pričom postup tohoto auditu na mieste je obdobný ako je v horeuvedenom vývojovom diagrame.
Celkovo sú v rámci 3-ročného cyklu konané 2 dozorné audity
Recertifikačný audit
Po troch rokoch od úvodnej certifikácie sa vykonáva tzv. recertifikačný audit, ktorého cieľom je preveriť celkovú efektívnosť manažérskeho systému s ohľadom na interné a externé zmeny, jeho pokračujúcu významnosť a aplikovateľnosť na predmet certifikácie, preukázaný záväzok udržiavať efektívnosť a zlepšovanie systému manažérstva v celom rozsahu normy.
Mimoriadny audit
V prípade obdržania sťažnosti, môže ELBACERT® vykonať mimoriadny audit s cieľom preskúmať opodstatnenosť sťažnosti alebo vykonať mimoriadny audit ako reakciu na zmeny, prenos certifikácie alebo ako pokračovanie certifikácie u klientov s pozastavenou činnosťou.
Dodatočný audit
Dodatočný audit je proces kontroly a hodnotenia ukazovateľov spoločnosti alebo organizácie, ktoré už boli predtým skontrolované audítorom. Tento druh auditu sa často vykonáva na základe pochybností o záznamoch, ktoré boli zistené počas pôvodného auditu alebo po zverejnení finančných výsledkov.
Jeho cieľom je poskytnúť ďalšiu nezávislú kontrolu a overenie záznamov a skutočností, ktoré boli predtým skontrolované. Výsledky dodatočného auditu sa zvyčajne predkladajú v písomnej správe, ktorá obsahuje odporúčania a návrhy na zlepšenie postupov a interných kontrol. Organizácia alebo spoločnosť môže na základe týchto odporúčaní prijať opatrenia na zlepšenie svojich procesov a zabezpečiť väčšiu transparentnosť a spoľahlivosť fungovania.